Adwent to czas oczekiwania. Tylko czy wiemy na co?

admin

Wydawać by się mogło, że jest smutnym i przygnębiającym okresem w życiu kościoła. Fioletowa ornamentyka używana w trakcie mszy św. raczej budzi skojarzenia z pogrzebem i umartwianiem się. A jak się okazuje nic bardziej mylnego.

Czterotygodniowy Adwent jest czasem radosnego oczekiwania na narodziny Syna Bożego

Słowo adwent pochodzi z języka łacińskiego “adventus”, co oznacza przyjście i dla starożytnych rzymian słowo to, oznaczało oficjalny przyjazd cezara. Adwentowe czytania mszalne dotyczą m.in. dramatycznych nawoływań proroków, którzy zachęcają do nawrócenia, podkreślają zbliżający się kres czasu i ostateczne nastanie Królestwa Bożego. A to nie jedyna oznaka, ze zbliża się ten czas – czas nadejścia Jezusa Chrystusa.

Najbardziej charakterystycznym zwyczajem Adwentu są

Jest to Msza św. sprawowana ku czci Najświętszej Maryi Panny, zwykle bardzo wcześnie rano. Niektóre parafie w Polsce odchodzą od tego zwyczaju i roraty odprawiane są w porze popołudniowej czy wręcz w ramach wieczornej mszy św. Ma to związek ze zmniejszającą się ilością dzieci i młodzieży, które w swym wygodnym życiu nie poświęcą porannego snu na oddanie się Bogu i kontemplowanie cudu mających nadejść narodzin Chrystusa Zbawiciela. Wierni, często w ciemnościach przenikniętych jedynie blaskiem trzymanych w ręku świec, wraz z Maryją czekają na wybawienie jakie światu przyniosły narodziny Zbawiciela.

Nazwa “roraty” pochodzi od pierwszego słowa łacińskiej pieśni na wejście śpiewanej w okresie Adwentu – “Rorate coeli” (Niebiosa, spuśćcie rosę). Z Roratami związany jest zwyczaj zapalania specjalnej świecy ozdobionej mirtem, nazywanej roratką. Symbolizuje ona Maryję, która jako jutrzenka zapowiada przyjście pełnego światła – Chrystusa. Innym zwyczajem jest zawieszanie w kościele wieńca z czterema świecami oznaczającymi cztery niedziele Adwentu. Z upływem kolejnych tygodni podczas Rorat zapala się odpowiednią liczbę świec.
Pierwsze wzmianki na temat Adwentu jako okresu przygotowania do świąt Bożego Narodzenia pochodzą z IV w. W Rzymie zwyczaj ten znany był od VI w. i obejmował cztery tygodnie przed świętami. Przez pewien czas Adwent był okresem postu, co dalej jest zachowywane w liturgii wschodniej.

Komentarze
Next Post

Świadoma wiara to podstawa

Każdy z nas ma swoje życie i obowiązki, przez co nie każdy z nas może zostać zawodowym teologiem. Nie możemy sobie ze względu na czas pozwolić przeczytać i opracować wszystkie encykliki a potem do tego przerobić na deser prace Św. Tomasza albo Św. Augustyna. Na szczęście nie musimy tego robić […]
Wiara

Odwiedź nas na Facebooku