Alkoholizm, fazy alkoholizmu, objawy poszczególnych etapów uzależnienia

ms

Na leczenie alkoholizmu każdego roku zgłaszają się spore grupy ludzi. To jeden z najważniejszych problemów w zdrowiu psychicznym Polaków, prowadzący do rozkładu rodzin, do zerwania więzi pomiędzy ludźmi, do złego stanu zdrowia fizycznego, problemów finansowych i wielu innych.

Leczenie alkoholizmu – fazy choroby

to bardzo podstępna choroba, rozwijająca się po cichu czasami przez długie miesiące. Coraz więcej młodych osób jest uzależnionych od alkoholu, przy czym należy zaznaczyć, że naprawdę nie są to tylko bezrobotni z tak zwanego marginesu społecznego. Alkoholizm to bardzo demokratyczna choroba – może tak naprawdę dosięgnąć każdego, kto z codziennymi stresami oraz trudnymi emocjami radzi sobie, że całe napięcie rozładowuje pijąc . Wszystko zaczyna się zatem od tego, że w trudnych chwilach człowiek sięga po odprężające piwko lub kieliszek wina. To właśnie pierwsza faza choroby, nazywana też fazą wstępną lub fazą prealkoholową. Czasami może trwać ona kilka lat, charakterystyczne jest jednak to, że jedynym sposobem rozładowania napięcia dla konkretnego człowieka staje się sięganie po alkohol. Relaks i odprężenie kojarzone jest zatem z drinkiem. Na tym etapie bardzo trudno jest dostrzec coraz bardziej destrukcyjne wzorce picia.

Pogłębianie się choroby – faza ostrzegawcza, krytyczna oraz przewlekła

Jeżeli w porę nie dostrzeże się tego, że napięcie emocjonalne regulowane jest głównie poprzez alkohol, choroba będzie rozwijała się. Kolejny etap to faza ostrzegawcza, w której mogą pojawić się symptomy takie jak:

  • palimpsest alkoholowy czyli luki w pamięci
  • zmiany w zachowaniu pod wpływem alkoholu ( osoba cicha i wycofana po alkoholu staje się tak zwaną duszą towarzystwa)
  • wyrzuty sumienia, ale jednoczesne usprawiedliwianie się ( zaczynają działać myślowe mechanizmy obronne zaczynają działać myślowe mechanizmy obronne)
  • picie w ukryciu

Później jest już tylko gorzej. W kolejnej fazie czyli fazie krytycznej, która jest już praktycznie krokiem od pełnoobjawowego , pojawiają się symptomy takie jak picie na kaca, które ma łagodzić bardzo nieprzyjemne objawy abstynencyjne, takie jak ból głowy, nadmierne pocenie się, drżenie ciała, natłok myśli i trudności ze skupieniem się. Na tym etapie leczenie alkoholizmu musi być już wdrożone jak najszybciej, bo przekroczenie cienkiej granicy prowadzi do fazy chronicznej. W niej człowiek pije cały czas, praktycznie nie trzeźwiejąc, bo zwyczajnie musi utrzymać w swoim organizmie pewien stały poziom alkoholu.

Leczenie alkoholizmu

Leczyć z alkoholizmu można się zarówno w placówkach państwowych, jak też w prywatnych. Klinika psychiatrii, w której przyjmuje lekarz , psychoterapeuta, to z pewnością dobre miejsce, do którego należałoby udać się na konsultację. W przypadku leczenia alkoholizmu bardzo ważne jest przejście detoksykacji, najlepiej pod okiem specjalistów, bo tylko wtedy człowiek może rozpocząć kilkutygodniowy cykl terapeutyczny. Po tak zwanym leczeniu zamkniętym ważne będzie kontynuowanie terapii w cyklu ambulatoryjnym, a także uczestniczenie w grupach wsparcia.

Komentarze
Udostępnij
Next Post

Skąd mam wiedzieć, że cierpię na FOBO?

FOBO to nowe FOMO. Rodzaje uzależnień związanych z korzystaniem z Internetu. Fear Of Being Offline i Fear Of Missing Out, czyli strach przed byciem offline i strach przed przegapieniem czegoś są rzeczywistymi problemami, z którymi borykają się osoby korzystające w znacznym stopniu z Internetu. Skąd wiedzieć, że cierpisz na FOBO? […]

Odwiedź nas na Facebooku