Czy klimatyzacja przeziębia?

ms

Wiele osób rozważających montaż w domu, zastanawia się czy nie wpłynie ona negatywnie na stan zdrowia domowników. Nie ma w tym nic zaskakującego. Pomimo tego, że domowa znana jest od wielu lat, wciąż u niektórych osób pokutuje przekonanie, że może powodować ból gardła, przeziębienia, nasilenie objawów alergicznych. Czy tak jest w rzeczywistości? Czy przebywanie w pomieszczeniach gdzie pracuje klimatyzacja, może powodować negatywne skutki zdrowotne?

Klimatyzacja obniża temperaturę w pomieszczeniu

Klimatyzacja to urządzenie, którego zadaniem jest obniżenie temperatury w pomieszczeniu. Latem, gdy temperatura otoczenia jest bardzo wysoka, sprawna klimatyzacja jest w stanie obniżyć temperaturę w mieszkaniu lub domu nawet o kilkanaście stopni. Obniżenie temperatury znakomicie poprawia komfort przebywania w pomieszczeniu. Jeśli jednak różnica temperatur pomiędzy pomieszczeniem z klimatyzacją, a jego otoczeniem będzie zbyt duża, może oczywiście przyczyniać się do negatywnych reakcji organizmu i ryzyka przeziębień. Sama klimatyzacja nie jest w tym momencie czynnikiem wywołującym przeziębienie, tylko jej ustawienia.

Warto rozsądnie obniżać temperaturę

Latem, gdy na świeżym powietrzu jest po prostu upalnie, zrozumiała jest chęć ustawienia klimatyzacji na jak najniższe wartości, by w pomieszczeniu, w którym ona pracuje, było przyjemne chłodno. Nie warto jednak tego robić. Dla własnego komfortu, a jednocześnie bezpieczeństwa organizmu, lepiej ustawić klimatyzację tak, by obniżała temperaturę w pomieszczeniu do bezpiecznych wartości. Kilka stopni mniej niż na świeżym powietrzu poprawi komfort przebywania w pomieszczeniu, nie przyczyni się zaś do negatywnych skutków zdrowotnych.

Nie bez znaczenia jest też rozsądne postępowanie przy korzystaniu z klimatyzacji domowej. Przebywając w klimatyzowanym pomieszczeniu, warto nieco cieplej się ubrać, założyć długie spodnie czy bluzkę z długim rękawem. To znacznie ogranicza ryzyko przeziębień.

Nie zawsze problemy z układem oddechowym wynikają ze złego ustawienia temperatury na klimatyzatorze. Nierzadko to efekt zabrudzonej klimatyzacji, a szczególnie jej zagrzybienia. Niebezpieczne drobinki grzybów i inne związki wydmuchiwane są wtedy z przewodów klimatyzacji do pomieszczenia, a człowiek który w nim przebywa, zmuszony jest do ich wdychania. To może powodować objawy przeziębienia, katar, kaszel, ból gardła. Regularnie więc trzeba wykonywać przegląd klimatyzacji i jej oczyszczanie. Taka usługa nie jest droga. Jej wykonanie zajmuje niedużo czasu. Dzięki niej można mieć pewność, że w klimatyzowanym pomieszczeniu nie ma czynników chorobotwórczych.

Więcej na temat klimatyzacji domowej na Bydgoszczklimatyzacja.pl

Komentarze
Udostępnij
Next Post

Proteinowa Panna cotta

Proteinowa Panna cotta to pyszny proteinowy deser w sam raz po treningu. Posiłek po treningu jest bardzo ważny, ponieważ kiedy trenujemy , tracimy wodę i elektrolity, zużywają się też  zapasy glikogenu w mięśniach. W związku z tym koniecznie należy wspomóc regenerację swojego ciała! I jak najszybciej po treningu zjeść proteinowy […]

Odwiedź nas na Facebooku