Czy Ty też masz FOMO?

ms

Rozwój internetu i cyfryzacji jest coraz szybszy. Coraz więcej osób spędza wieczory głównie z telefonem i ogląda innych ludzi w mediach społecznościowych. Nawet jeśli ma ktoś udane życie i jeden wieczór spędza w domu przy gorącym kakao to kiedy obejrzy portale społecznościowe swoich znajomych, którzy wyszli do miasta się trochę pobawić zaczyna odczuwać pewien . Pojawia się lęku, że przegapią coś ważnego co ominie ich bezpowrotnie. Zadaje sobie masę pytań, czy aby na pewno dobrze zrobił, że został w domu i czy wszystko z jego życiem jest ok. Takie przypadki mają miejsce bardzo często i dlatego doczekały się nazwy.  Czy zawsze masz włączone powiadomienia z Facebooka, Messengera, Twittera lub Instagrama? Jeżeli obsesyjnie sprawdzasz wszystkie powiadomienia i od rana do nocy jesteś online możesz cierpieć na .

FOMO (fear of missing out) – przed pominięciem

Tłumacząc z angielskiego jest to po prostu przed odrzuceniem czy też samotnością lub tym, że ominie go jakieś wydarzenie. Kiedyś nie mogli wiedzieć wszystkie o innych, a także nikt nie zastanawiał nad tym co jego znajomi robią w danej chwili, a po prostu cieszył się swoim życiem i był z niego zadowolony. W obecnych czasach, gdy widzi się osoby, które podróżują po całym świecie, każdy wieczór spędzają z duża ilością znajomych, a także pokazują tylko najlepsze momenty ze swojego życia, to człowiek zaczyna się zastanawiać czy coś go nie omija pojawia się wówczas lęk przed pominięciem.

Lęk przed samym sobą

Jeśli takie zachowanie zacznie się nasilać to może ono prowadzić do wstępnej depresji mówi nam Lekarz psychiatra Sylwia Wojdowska-Czaplewska. Taka osoba przestanie odczuwać szczęście i zadowolenie ze swojego życia, ponieważ w mediach społecznościowych będzie widziało inne bardziej zadowolone osoby. Jeśli niestety ale ktoś w padnie w taki stan to może to prowadzić do niszczenia pewności siebie, a także zabijania radości z nawet najmniejszych rzeczy. Ludzie uwielbiają się porównywać do innych, a co za tym idzie chcą oni być lepsi. Niestety ale bardzo często pokazują tylko najlepsze momenty z życia i trzeba o tym pamiętać.

Skuteczna

Jeśli wpadnie ktoś w stan FOMO to najlepsze będzie dla takiej osoby udanie się do terapeuty. Możliwość rozmowy z kimś obcym na przeróżne tematy bardzo często pomaga w zwalczaniu problemów. Na takiej terapii bardzo często człowiek uświadamia sobie, że jego życie wcale nie jest tragiczne, a także nie musi bać się o odsunięcie. Warto znać swoją wartość, a także cieszyć się swoim życiem. Terapeuci bardzo często pokazują, że świat wirtualny i mediów społecznościowych jest zupełnie inny od rzeczywistego, a wszystko zaczyna się wciśnięcia klawiszu OFF.

Podsumowując, FOMO to zjawisko, które zostało nasilone przez media społecznościowe. Wpada w nie bardzo dużo osób, zwłaszcza młodych, które oglądając inne osoby myślą, że coś ich omija.

Komentarze
Udostępnij
Next Post

Wielkanoc w lockdownie - co musimy wiedzieć?

To już druga Wielkanoc w czasie pandemii koronawirusa, ale obecna sytuacja jest znacznie trudniejsza niż rok temu. Ponad 30 000 nowych zakażeń codziennie i kilkaset zgonów, skłoniły rząd do wprowadzenia lockdownu. Co o jest lockdown? Lockdown to termin angielski oznaczający ograniczenia swobód obywatelskich i działania gospodarki. Najczęściej wprowadza się go […]

Odwiedź nas na Facebooku