Historia fotografii lotniczej

ms

Potrzeba było ok. 20 lat by po wynalezieniu fotografii przez Francuza L. J. M. Gaguerre w 1839 r. doszło do połączenia tej nowatorskiej sztuki z odwieczną chęcią człowieka do pokonywania przestrzeni powietrznej. Równocześnie prace nad uwiecznieniem obrazu prowadził Anglik H. F. Talbot. I to właśnie na określenie procesu Talbota inny Anglik J. Herschel wprowadził termin . Do pierwszego połączenia sztuki latania ze sztuką fotografowania doszło dzięki osobie kolejnego genialnego Francuza Gasparda Félixa Tournachona, znanego pod pseudonimem „Nadar”. W 1858 r. z pokładu balonu znajdującego się na uwięzi, ten prekursor fotografii lotniczej wykonał zdjęcie fragmentu zabudowań Paryża. Już rok później zdjęcie lotnicze wykonane przez innego Francuza pułkownika Aime Laussadeta z Korpusu Inżynierskiego Armii Francuskiej posłużyło do wykonania mapy topograficznej. Kolejny rok przyniósł zachowane do dnia dzisiejszego zdjęcie Bostonu wykonane przez S. A. Kinga i J. W. Blacka. Przez kolejnych pięć lat robione z pokładu gondoli balonu służyły do obserwacji ruchów nieprzyjacielskich wojsk w trakcie wojny secesyjnej. Kolejne lata obfitowały w kolejne wynalazki usprawniające technikę fotografii.

fotografia lotnicza

Największym przełomem dla fotografii lotniczej było wynalezienie w 1903 r. przez braci Wrightów samolotu.

Już 6 lat później doszło do wykonania pierwszego zdjęcia z pokładu maszyny latającej, na który uwieczniono fragment wiecznego miasta. Lata 1914-1918 oprócz przysporzenia ludzkości niewyobrażalnych w tamtym czasie cierpień przyniosły również znaczny postęp techniczny, który nie ominął również fotografii lotniczej. Wprowadzono między innymi zmienną przysłonę i migawkę, które umożliwiły otrzymywanie poprawnych zdjęć w różnych warunkach oświetlenia. W tym wszystkim nie można zapomnieć również i o polskich dokonaniach. Zaledwie w siedem lat po wyczynach „Nadara”, pierwsze zdjęcia zabudowań Warszawy wykonał z kosza balonu Konrad Bradel.

– urodził się 25 listopada 1838 r. w Warszawie. Był synem Seweryna i Karoliny z Cichockich. W 1858 roku Konrad ukończył klasę chemiczną warszawskiego Gimnazjum Realnego i rozpoczął pracę w zakładzie fotograficznym Karola Beyera. 30 lipca 1865 r. z gondoli lecącego nad Warszawą balonu, osługując się aparatem „sekundowym” na szklane negatywy o wymiarach ok. 10 × 13 cm, wykonał trzy ujęcia: zabudowania w okolicy klasztoru Reformatów, Ogród Saski i miejsce lądowania – wieś Marki. Tego też roku otworzył wraz z bratem i Władysławem i do spółki z Marcinem Olszyńskim studio fotograficzne pod nazwą: „K. Brandel i S-ka”. W nowym studio wykonywano głównie zdjęcia portretowe, co było standardem w większości zakładów fotograficznych w ówczesnej Europie. Brandel oprócz działalności czysto zawodowej angażował się również w pomoc dla profesorów Uniwersytetu Warszawskiego, dla których wykonywał bezinteresownie zdjęcia chorób skórnych, co też dało mu choćby dwa medale podczas wystawy w 1872 r. Moskwie. Jednym z głównych zainteresowań Brandla była fotografia architektury warszawskiej. Nie można również zapomnieć o jego dokonaniach w fotografii reportażowej i prasowej. Uzyskał w tym względzie znaczącą przewagę dzięki swojemu wynalazkowi nazwanemu fotorewolwerem. Po roku 1900 Brandel wycofał się z pracy i przeniósł się wraz z drugą żoną, Jadwigą z Kunklów, do posiadłości w Łyszkowicach.

W 1905 roku Brandel został honorowym członkiem Warszawskiego Towarzystwa Fotograficznego. W czasie I wojny światowej przebywał w Rosji, a następnie osiadł w Toruniu. Pochowany został na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

Prawdziwy przełom i rozkwit w wykorzystaniu zdjęć lotniczych na potrzeby toczonej wojny nastąpił w latach drugiej wojny światowej. Zdecydowaną większość zdjęć, które ówcześnie wykonano służyło rozpoznaniu terenu i ruchów przeciwnika. Jedyne różnice można zauważyć w podejściu do już otrzymanych zdjęć. Znawca tematu zdjęć lotniczych wykonywanych w latach 1939-1945 wyróżnił trzy fazy interpretacji otrzymywanych zdjęć lotniczych:

  • Faza I: interpretacja celu nalotu
  • Faza II: interpretacja reszty terenu objętego nalotem
  • Faza III: szczegółowa analiza wszystkich zdjęć wykonanych w trakcie wszystkich lotów zwiadowczych nad danym terenem.
Komentarze
Udostępnij
Next Post

Jak czyścić domową klimatyzację?

Klimatyzacja w domu to bardzo duże udogodnienie dla każdego użytkownika. Urządzenie to pozwala poczuć prawdziwą ulgę w każde ciepłe lato. Z powodu gwałtownie rosnących temperatur, coraz więcej osób decyduje się na zakup klimatyzacji. Warto zatem wiedzieć, jak regularnie ją serwisować, aby cieszyć się klimatyzacją jak najdłużej. Dlaczego regularny przegląd klimatyzacji […]
klimatyzacja

Odwiedź nas na Facebooku