Jak pomóc osobie z depresją?

ms 1

to bardzo trudna choroba naszych czasów, nazywana już wręcz chorobą cywilizacyjną. Dlaczego? Ponieważ tak dużo osób w każdej populacji na nią cierpi. Tak – dosłownie cierpi, bo właśnie z tym najczęściej jest kojarzona depresja. I choć świadomość ludzi w temacie rośnie – głównie dzięki różnym kampaniom informacyjnym – wciąż wiele osób choruje od bardzo dawna, nie zdając sobie sprawy, że przydałaby się wizyta u specjalisty od zdrowia psychicznego.

Co to jest depresja?

Depresja to choroba objawiająca się nagłą utratą życiowej radości, przygnębieniem i smutkiem, który wręcz zalewa chorującego człowieka. Dotychczasowe aktywności, które sprawiały mu przyjemność i dawały satysfakcję – przestają. Człowiek czuje się nieszczęśliwy i zagubiony, brak mu sił i energii do działania, jest męczliwy, płaczliwy, czasami boli go całe . Ma problemy ze snem, często pojawia się bezsenność, która dodatkowo osłabia chorego. W najtrudniejszych przypadkach pojawiają się myśli lub próby samobójcze. Depresja jest chorobą, która może też dotknąć młodzież, a nawet dzieci. Częściej chorują na nią kobiety.

Jak leczyć depresję?

Depresja może pojawić się jeden raz i już nigdy nie wrócić. Może jednak być też tak, że epizody choroby będą się powtarzać co jakiś czas. to domena lekarza psychiatry, ale pierwsze sygnały, że z pacjentem dzieje się coś złego często dostrzega już lekarz rodzinny. Zatem to oni niejednokrotnie podpowiadają pacjentom, aby umówili się na konsultację z psychiatrą. Jeżeli stan pacjenta pogarsza się nagle – pojawiają się myśli samobójcze i zagrożenie życia – należy bezwzględnie wezwać karetkę pogotowia z lekarzem psychiatrą. W takiej sytuacji chory jest transportowany na oddział psychiatryczny, gdzie będzie obserwowany.

Farmakoterapia

Po konsultacji z psychiatrą, chorzy najczęściej zaczynają przyjmować leki. Leki antydepresyjne nie uzależniają, zatem takie obawy pacjentów są bezpodstawne. Zaczynają one jednak działać dopiero po kilku tygodniach regularnego przyjmowania. Przez ten czas choremu jest potrzebne wsparcie rodziny i bliskich osób. Może również skorzystać z psychoterapii, czyli spotkań, podczas których będzie mógł popracować nad zmianą swojego destruktywnego sposobu myślenia i interpretowania rzeczywistości. Nauczy się bardziej racjonalnie oceniać siebie, swoje możliwości. Takie kompleksowe leczenie chorych na depresję zwykle przynosi najlepsze rezultaty, trzeba jednak pamiętać, że bez leków najczęściej się zwyczajnie nie da skutecznie leczyć depresji.

Komentarze
Udostępnij

One thought on “Jak pomóc osobie z depresją?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

Bieganie a odchudzanie

W ostatnich czasach modne stało się bycie fit oraz uprawianie sportu. Nic w tym dziwnego, bo przecież każdy chce się czuć w swoim ciele dobrze i chce wyglądać zadowalająco. Niekiedy zastanawiamy się, jak schudnąć? Poniżej podpowiadamy, że często sama dieta może nie wystarczać. Aktywność fizyczna jest niezwykle ważna w tej […]
bieganie-a-odchudzanie

Odwiedź nas na Facebooku