Jak rozpoznać płodowy zespół alkoholowy (FAS)

ms

Kobiety coraz szerzej uświadamianie są o tym, jak ważne jest to, aby absolutnie nie spożywały alkoholu wtedy, gdyż są w ciąży, lub gdy ją planują. Alkohol to jeden z czynników, który może doprowadzić do poważnych wad rozwojowych u rozwijającego się w łonie matki dziecka.

Płodowy zespół alkoholowy (FAS)

Płodowy zespół alkoholowy ( FAS) to szereg bardzo poważnych wad rozwojowych u dziecka, którego matka spożywała alkohol w czasie ciąży. Niektóre z nich widoczne są gołym okiem, inne to wady rozwojowe centralnego układu nerwowego, a także innych układów i narządów. Dzieci matek pijących w ciąży mają zwykle niższą wagę urodzeniową od dzieci matek niepijących. Najczęściej po porodzie otrzymują mniej punktów w skali Apgar, co oznacza, że jako noworodki nie były w zbyt dobrym stanie. Wiele problemów ujawnia się jednak dopiero na późniejszym etapie, czasami wręcz dopiero wtedy, gdy dziecko zaczyna chodzić do przedszkola czy szkoły. Płodowy zespół alkoholowy (FAS) może mieć związek z niższym ilorazem inteligencji, a zatem masowymi problemami z uczeniem się.

Płodowy zespół alkoholowy (FAS) – objawy 

U dzieci z syndromem FAS zauważa się szereg anatomicznych zmian. Często charakteryzuje je niski wzrost, stosunkowo mała głowa, a także dysmorfie twarzy. Twarz jest raczej szeroka i płaska, o wyglądzie orientalnym, oczy są szeroko osadzone, nos jest krótki i zadarty, rynienka wargowa jest bardzo słabo wykształcona lub w ogóle jej brak, górna warga jest bardzo wąska. To cechy anatomiczne, które wprawiony lekarz dostrzeże gołym okiem. Są one charakterystyczne dla dzieci z silnym syndromem FAS. Trzeba jednak pamiętać o tym, że wady rozwojowe mogą ujawniać się praktycznie przez całe życie człowieka, obejmować również narządy wewnętrzne.

Ile alkoholu można wypić w ciąży?

Tak naprawdę żadne badania nie wskazują, jaka ilość alkoholu wypitego w ciąży może być niebezpieczna. Mówi się, że najbardziej newralgiczny okres to pierwsze 3 miesiące rozwoju dziecka, kiedy to najbardziej intensywnie kształtuje się układ nerwowy. Trzeba jednak pamiętać o tym, że picie alkoholu w ciąży na każdym jej etapie, może doprowadzić do dramatycznych skutków zdrowotnych u dziecka. Tego wszystkiego można zwyczajnie uniknąć – wystarczy nie pić w ciąży. Płodowy zespół alkoholowy (FAS) to najczęściej problem dzieci matek, które zmagają się z alkoholizmem. Klinika psychiatrii to miejsce, w którym alkoholiczki mogą szukać pomocy, aby wyjść ze swojego nałogu. To bardzo ważne na każdym etapie ciąży i zawsze warto to zrobić. Lekarz psychiatra Family Med, psychoterapeuta to specjalista, którego pomoc jest niezbędna w tym procesie leczenia.

Komentarze
Udostępnij
Next Post

Alkoholizm, fazy alkoholizmu, objawy poszczególnych etapów uzależnienia

Na leczenie alkoholizmu każdego roku zgłaszają się spore grupy ludzi. To jeden z najważniejszych problemów w zdrowiu psychicznym Polaków, prowadzący do rozkładu rodzin, do zerwania więzi pomiędzy ludźmi, do złego stanu zdrowia fizycznego, problemów finansowych i wielu innych. Leczenie alkoholizmu – fazy choroby Alkoholizm to bardzo podstępna choroba, rozwijająca się po cichu czasami […]

Odwiedź nas na Facebooku