Jak zacząć biegać z psem?

AmeliiK

Wiele osób zastanawia się, jak zacząć biegać z psem. Faktem jest, że takie treningi mogą okazać się trudniejsze, niż mogłoby się wydawać. Zwierzak często nie chce współpracować. Ponadto należy liczyć się z tym, że nie każdy czworonóg jest chętny na taką formę aktywności. Nie należy go zmuszać, czy też przesadnie obciążać. Wiadomym jest, że psy w starszym wieku mają mniej energii. Ponadto pojawiają się u nich różnorodne schorzenia np. ze strony układu kostnego, a więc zalecane jest tutaj powolne . Lepiej zdecydować się na krótkie dystanse. Oczywiście musimy obserwować sierściucha, tak aby mieć pewność, że jego zdrowie nie jest zagrożone. Rasa również ma znaczenie – niektóre potrzebują intensywnej aktywności, inne zaś preferują typowo kanapowy tryb życia. Należy pamiętać, że także ma znaczenie. Ciężkim i masywnym zwierzakom trudniej jest biegać i pokonywać długie dystanse.

z psem wymaga również odpowiednich warunków. Niektóre rasy uwielbiają leśne oraz podmokłe tereny. Widząc wodę nie mogą oprzeć się kąpieli. Musimy jednak uwzględnić, że zajmuje ona czas, przez co aktywność będzie musiała zostać przerwana. Intensywność biegu jest uzależniona od indywidualnych możliwości psa. Nie można więc wskazać optymalnego czasu, czy też tempa. Pewne jest to, że zwierzak bezpośrednio po wysiłku powinien mieć ochotę na odpoczynek. Jeśli nadal pragnie on szaleć oraz bawić się, to najprawdopodobniej jego możliwości treningowe są o wiele większe. Do kolejnego treningu należy przystąpić dopiero po pełnej regeneracji. W przypadku, gdy zwierzak pozostaje w tyle lub zatrzymuje się, to wszystko wskazuje na to, że nie ma on ochoty na intensywny wysiłek fizyczny. Najlepiej wiec zrezygnować z biegu.

aktywny fizycznie wymaga również racjonalnego żywienia. Trzeba wiedzieć, że jego zapotrzebowanie na energię jest znacznie wyższe. Właśnie dlatego dobrze jest sięgnąć po profesjonalną karmę, która posiada starannie wyselekcjonowany skład. Musi on zapewniać optymalną dawkę składników odżywczych. Nie bez znaczenia jest również kaloryczność posiłków. Warto również wspomnieć o odpowiednim poziomie nawodnienia. W przypadku długich tras pies powinien być pojony również w trakcie biegu. Nie można zapomnieć o krótkich przerwach, a także zabraniu ze sobą potrzebnych akcesoriów. Jest to szczególnie istotne w gorące dni. Komfort zwierzęcia powinien być dla nas priorytetem. Oprócz tego pamiętajmy o kleszczach i pasożytach, na które jesteśmy narażeni trenując wśród bujnej roślinności.

Komentarze
Udostępnij
Next Post

Jak przekonać się do aktywności fizycznej?

Nie jest to łatwe! Ludzie dzielą się na tych, którzy nie wyobrażają sobie dnia bez cudownych endorfin uwalnianych podczas wysiłku fizycznego i ludzi którym jakoś specjalnie się nie pali, ale gdzieś z tyłu głowy mają tę świadomość, że ruch jest ważny! Dzisiaj pilot, myszka komputera, telefon… to dla wielu dorosłych […]

Odwiedź nas na Facebooku