Kolejna erupcja Etny w tym roku

ms

Jednym z największych w Europie, a zarazem najbardziej znanym wulkanem jest , położona na wschodnim wybrzeżu Sycylii. Jest to ponadto jeden z najbardziej aktywnych wulkanów na świecie. powstał około 500 tys. lat temu, a jego wysokość wynosi 3340 m n.p.m. Po hawajskim Kilauea jest to drugi najbardziej aktywny na świecie. Po raz pierwszy erupcję Etny opisano około 500 lat temu. Jak wynika z danych od tego czasu do tej pory odnotowano około 200 wybuchów.

Jak wygląda ?

Do wybuchu dochodzi średnio co kilka lat, nie zawsze są to jednak wybuchy spektakularne i katastroficzne. Często są to wybuchy niezauważalne i niestwarzające zagrożenia dla ludzi. Jednak ze względu na zlokalizowanie w pobliżu Etny wiele miejscowości należy szczególnie uważać i obserwować wulkan.

Od wielu lat trwają badania nad tym, jak dochodzi do wybuchów wulkanów. Ostatnie badania wskazują, iż lawa wulkaniczna wolno gromadzi się tworząc warstwy z roztopionych skał i gazu. W stanie uśpienia warstwy nadbudowują się, a erupcja jest efektem ich gwałtownego rozpadu. Istnieje kilka rodzajów erupcji, w zależności od ich siły i natężenia. Wybuchy wulkanów mają zróżnicowany przebieg: siła i częstotliwość erupcji zależy od składu lawy, który decyduje o ich właściwościach fizycznych.

W większości przypadków wybuchy wulkanów mają charakter gwałtowny, są to erupcje eksplozywne lub mieszane. Siła wybuchu jest tym większa, im dłuższa była przerwa między erupcjami. Zdarza się, że wybuchy wulkanów występują bez objawów zapowiadających. Zazwyczaj poprzedzone są typowymi symptomami, takimi jak nasileniem eskalacji, lokalnymi symptomami sejsmicznymi, wzrostem temperatury gruntu wokół wulkanu czy też pęcznieniem budowli wulkanicznej. W związku z tym władze mają możliwość ewakuacji zamieszkującej w pobliżu ludności oraz zabezpieczenia terenu przed skutkami wybuchu. Zazwyczaj erupcje trwają dość krótko i są jednorazowym, kilkugodzinnym aktem działalności wulkanicznej lub też dzielą się na fazy występujące w kilkudniowych odstępach. To właśnie to ostatnie zjawisko można zaobserwować w ostatnim czasie na Sycylii.
Pamiętać należy, że wybuchy wulkanów to procesy nie tylko zjawiskowe, lecz przede wszystkim bardzo niebezpieczne, zarówno dla okolicznej ludności, jak i fauny i flory. Powstający pył może pokryć bowiem nawet wielokilometrowe powierzchnie.

Uaktywniona Etna w 2021 roku – 25. erupcja w tym roku

W tym roku Etna jest wyjątkowo aktywna. Od 16 lutego zaobserwowano już wiele jej wybuchów, obecnie władze włoskie informują, że to już 25. erupcja Etny od początku tego roku. Widok wybuchającej Etny wygląda spektakularnie, jednak jest to zjawisko bardzo niebezpieczne. Każda erupcja wulkanu niesie ze sobą katastroficzne skutki. Powstają chmury gorejące i lawiny piroklastyczne, lahary, lawiny gruzowe, wylewy, gazy wulkaniczne, a nawet trzęsienia ziemi i tsunami. W związku z tym władze Sycylii są zobowiązane do przedsięwzięcia wszelkich kroków, by chronić ludność i teren. Ze względu na to, że Etna jest wyjątkowo aktywna w tym roku, nastąpiła ewakuacja władze zamknęły miejscowe lotnisko. Te wszystkie środki mają zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom i turystom (bo przecież to miejsce wyjątkowo atrakcyjnie turystycznie). Ze względu na to, że strumienie lawy spływały po południowo–wschodnim kraterze i rozciągały się w południowo–zachodnim kierunku, szczególnie zagrożone i obserwowane są takie miejscowości jak Fornazzo, Milo i Lingualossa.

Według Obserwatorium Etny Narodowego Instytutu Geofizycznego i Wulkanologicznego obecna aktywność Etny nie jest niczym wyjątkowym i nie jest związana z jakimiś szczególnymi zjawiskami. Etna zawsze była dość aktywnym wulkanem i wybuchała dość regularnie, bo do jej erupcji dochodziło co kilka lat. W ostatnim czasie co prawda, wybuchy pojawiają się z bardzo dużą częstotliwością, jednak według obserwatorów to jeszcze nie koniec w tym roku. Dlatego też mieszkańcy powinni być przygotowani na kolejne ewakuacje, a turyści powinni unikać odwiedzania tego miejsca w okresie wybuchów. Wydobywające się bowiem gazy oraz pyły są niebezpieczne i bardzo szkodliwe.

Obejrzyj na żywo:

Może Cię zainteresuje:

Etna – najgroźniejsze erupcje w historii sycylijskiego wulkanu.

Komentarze
Udostępnij

Odwiedź nas na Facebooku