Kontuzja Achillesa – jak leczyć?

ms

Achillesa stanowi istotny problem medyczny. Jest to jeden z najczęstszych urazów, związanych z funkcjonowaniem kończyn dolnych. może ulec przerwaniu zarówno w sposób całkowity, jak i częściowy.

Przyczyny bólu Achillesa

może wynikać z różnorodnych przyczyn. Wśród nich za najczęstszą uważa się różnego rodzaju uraz bezpośredni, któr

y spowodowany jest wykonywaniem aktywności fizycznej, takiej jak między innymi gra w piłkę. Kontuzja Achillesa może być także wywołana przez uprawianie sportu na podłożu o zbyt dużej twardości lub wykonywanie aktywności bez uprzednich ćwiczeń rozciągających.

Problemy ze ścięgnem Achillesa mogą być także spowodowane poprzez jego rozcięcie w wyniku działania ostrego przedmiotu. Ścięgno Achillesa może być uszkodzone w różny sposób. Wśród najczęstszych rodzajów uszkodzeń można wymienić między innymi następujące:

  • uraz o charakterze bezpośrednim
  • występujący w ścięgnie lub tkankach okolicznych stan zapalny
  • przerwanie ciągłości ścięgna w sposób całkowity lub częściowy
  • oderwanie przyczepów ścięgna

Objawy uszkodzenia ścięgna Achillesa

Kontuzja Achillesa sygnalizowana jest szeregiem różnego rodzaju objawów. Pojawiają się one zazwyczaj w trakcie lub po zakończeniu aktywności fizycznej. Wśród głównych objawów tego rodzaju problemów można przede wszystkim wyróżnić dolegliwości bólowe w miejscu urazu, a także obrzęk i zaczerwienienie.

Ból Achillesa na początku jest umiarkowany, jednak z biegiem czasu zwiększa się. Pojawia się przy chodzeniu, a także wykonywaniu innych czynności, które wymagają podjęcia aktywności fizycznej. Ścięgno staje się bolesne, a także sztywne i obrzęknięte. Na późniejszym etapie, w przypadku nie podjęcia leczenia, możliwe jest osłabienie mięśni, które znajdują się w całej nodze. Całkowicie utrudnione jest wtedy poruszanie się.

związane jest z rodzajem tego uszkodzenia. Przede wszystkim w celu podjęcia leczenia Achillesa należy się udać do lekarza ortopedy. Zdiagnozuje on kontuzję, a także wskaże możliwe sposoby leczenia.

W przypadku, gdy uszkodzenie jest częściowe lub w ścięgnie występuje stan zapalny możliwe jest zastosowanie leczenia zachowawczego. Leczenie zachowawcze może obejmować założenie opatrunku gipsowego do czasu poprawienia się sytuacji.

Natomiast w przypadku, gdy leczenie zachowawcze nie jest możliwe wykonuje się zabieg chirurgiczny. Najczęściej jest on wykonywany, gdy ścięgno Achillesa przerwane jest w sposób całkowity.

Komentarze
Udostępnij
Next Post

Depresja? Nie! To Hashimoto

Hashimoto to choroba, o której słyszy się coraz częściej. Niestety dotyczy też coraz większej ilości osób. Wpływ na rozwój tej choroby ma wiele czynników, w tym stres, nieodpowiednia dieta i problemy z tarczycą. Nieleczone Hashimoto może prowadzić do wielu innych powikłań, które objawiają się jako depresja, zmiany nastroju, smutek, brak […]
Hashimoto

Odwiedź nas na Facebooku