Pokolenie X – 1961 – 1981

ms

Obecnie – 1961 – 1981 często nazywane jest pokoleniem - u lub pokoleniem „nic na serio”. Wychowana w czasach zmiany ustroju, strajków, czy wybuchu w Czarnobylu. Wszystkie te wydarzenia wpłynęły na pokolenie, które jest niepewne jutra, swojej przyszłości. X jest oznaką wielkiej niewiadomej. Społeczeństwo, które nie wie dokąd ma zmierzać. Dorastające w momencie dużych przemian społecznych, wzorców wykreowanych przez media. Zagubione i niepewne, a z drugiej strony ceniące prace i lojalny w stosunku do pracodawcy. Pokolenie niewykorzystanych szans. Co o nich wiemy?

 

Jakie jest pokolenie X?

Iksy to grupa wiekowa urodzona przed r ceniąca tradycję. Kupują rzeczy solidne, takie które można przekazywać z na pokolenie. Marka, czy oryginalność nie mają takiego znaczenia. Wraz z Iksami rozwijała się reklama. Kształtowała się i uczyniła pokolenie X najbardziej podatnym na swoje wpływy.

Iksy radzą sobie z komputerami, smart – fonami, ale nadal za podstawę kontaktów uważają spotkanie osobiste. Nadal tradycyjnie lubią mieć dokumentacje papierową.
Pokolenie X cenią rozwój osobisty, niezależność, różnorodność i pracowitość. Uczą się samodzielnie. Samodzielnie rozwiązują problemy. Ukierunkowani są na rezultat. Proces ma drugorzędne znaczenie. Każdy błąd jest dla osób z pokolenia X osobistą porażką. Niestety wyróżnia ich też sceptycyzm i pesymizm.

X w pracy

Pokolenie Iksów to obecnie pracownicy, którzy mają już duże doświadczenie. Wiedzą co to ciężka . Umieją pracować. Są wytrwali. Przeważnie długo pracują w jednej firmie, są lojalni. Dla Iksów liczy się nie tylko wynagrodzenie, chociaż jest ono ważne, ale również stabilizacja. Renoma firmy również nie jest bez znaczenia. Iks jest w stanie zgodzić się na pewne niedogodności pracując w renomowanej firmie. Mimo tego Iksy decydują się na zmiany, gdy tego wymaga sytuacji i dobrze sobie z nimi radzą.

Iks ceni sobie w pracy spokój. Źle czuje się z surowym szefem. Odczuwa dyskomfort. Idealny szef dla Iksa to coach, który delikatnie prowadzi i umiejętnie motywuje. Iksy są lojalne w stosunku do szefa i firmy.

Dla pokolenia X ważna jest rodzina. Cenią równowagę pomiędzy pracą a rodziną. Cenią czas wolny, którego nie wiążą z pracą. Ważna jest dla X stabilizacja finansowa na takim poziomie, by mógł zadbać o rodzinę.

 

Jak zmotywować X?

Pokolenie Iks do pracy motywuje pieniądz, dobra atmosfera w pracy i wyrozumiały, łagodny szef. Odrobina spokoju w pracy również jest przez Iksy ceniona. Mając takie warunki w pracy X będzie pracowity i lojalny. Będzie samodzielnie się szkolił, a problemy będzie rozwiązywał na własną rękę.

Oczywiście musimy pamiętać, że przynależność do konkretnego pokolenia. Wzorce w którym dane pokolenie się wychowało, nie sprawia, że wszyscy są identyczni. to nie kalki, które można przyłożyć do każdego i uzyska się taki sam efekt. Ludzie są bardziej skomplikowani, a czasy, w których żyją nie kształtują wszystkich na swoje podobieństwo. Nie każdy X jest pracowity i lojalny. Tak jak nie każdy X jest pesymistą. Człowiek to przede wszystkim osobowość.

 

Komentarze
Udostępnij
Next Post

Czy Ty też masz FOMO?

Rozwój internetu i cyfryzacji jest coraz szybszy. Coraz więcej osób spędza wieczory głównie z telefonem i ogląda innych ludzi w mediach społecznościowych. Nawet jeśli ma ktoś udane życie i jeden wieczór spędza w domu przy gorącym kakao to kiedy obejrzy portale społecznościowe swoich znajomych, którzy wyszli do miasta się trochę […]

Odwiedź nas na Facebooku