Wakacje a koronawirus – Jak zaplanować lato 2021

ms

Następuje stopniowe łagodzenie obostrzeń covidowych i coraz więcej lokali się otwiera. Warto dodać, że od 15 maja mogą już być otwarte ogródki przy barach, co sprawia, że 2021 w Polsce również mogą być ciekawie spędzone.

Wakacje 2021 w Polsce

Według aktualnego Rozporządzenia Rady Ministrów do 5 czerwca 2021 roku obowiązuje 10-dniowa dla osób, które wracają do Polski. Na uwagę zasługuje fakt, że z kwarantanny można się zwolnić poprzez wykazanie negatywnego wyniku testu PCR lub antygenowego w kierunku COVID-a. Test nie może być starszy niż 48 godzin, ale należy pamiętać, że można go także wykonać po przyjeździe do Polski, ale nie dłużej niż do 48 godzin. Test można wykonać na wybranych lotniskach od razu po przekroczeniu granicy lub w specjalnie do tego przeznaczonym laboratorium znajdującym się poza obszarem lotniska. Koszt testu to około 130 złotych, a państwo niestety nie pokrywa kosztów. Laboratorium powinno wprowadzić wyniki testu do systemu teleinformatycznego w określonym czasie.

Wakacje 2021 w dobie koronawirusa można również spędzić poza granicami kraju. Od 12 sierpnia 2020 roku turyści mogą podróżować do Egiptu, ponieważ zostały wznowione loty. Od tego czasu nie występują żadne przeszkody w podróżowaniu, a po powrocie do kraju nie trzeba siedzieć na kwarantannie. Należy mieć na uwadze, że osoby wybierające Egipt jako kierunek podróży muszą wypełnić oraz podpisać specjalny formularz lokalizacyjny. 1 września 2020 roku został wprowadzony obowiązek okazania negatywnych wyników testów przez osoby, które wybierają się do Egiptu. Warto dodać, że zielone paszporty będą mogły otrzymać osoby posiadające odpowiednie zaświadczenie, które będzie potwierdzać brak zakażenia.

Wakacje 2021 za granicą

Test musi być wykonany na lotnisku po przylocie lub na 72 godziny przed planowanym przylotem. Cena testu w Egipcie to 30 dolarów, a podczas czekania na wyniki można spędzić czas w hotelu. W sytuacji przedłużonego zakwaterowania wynikającego z kwarantanny wszelkie koszty są po stronie rządu Egiptu. Przed epidemią wiele osób podróżowało do Hiszpanii. Obecnie nie istnieją ograniczenia, które miałyby utrudniać połączenia lotnicze z tym krajem. Dlatego bez przeszkód można spędzić wakacje w tym pięknym, malowniczym państwie. Należy pamiętać, że 23.11.2020 został tutaj również wprowadzony obowiązek wykonania testu PCR. Powinien być wykonany w ciągu 72 godzin przed wylotem. Na uwagę zasługuje fakt, że dzieci, które nie ukończyły 6 roku życia nie muszą pokazywać wyników testu. Warto dodać, że od 1 lipca 2020 roku został wznowiony międzynarodowy pasażerski ruch lotniczy z Maltą.

Wykonanie testu przed podróżą

Jest to doskonała wiadomość dla osób, które planowały wakacje w tym kraju. Aktualne Rozporządzenie Rady Ministrów nie wprowadza w tej kwestii żadnych ograniczeń. Od 14 listopada 2020 roku niezbędne jest wykonanie testu RT-PCR i przedstawienie negatywnego wyniku. Należy to zrobić nie później niż 72 godziny przed planowanym przybyciem na Maltę. Jeżeli nie będzie wyników testu to osoba podróżująca może zostać poddana testowi po dotarciu do kraju, a następnie można takiego turystę odesłać na kwarantannę. Ciekawym kierunkiem podróży jest także Portugalia. Negatywnych wyników testu PCR nie muszą być przedstawione w przypadku dzieci, które nie mają jeszcze dwóch lat. Przy podróży na Maderę należy okazać negatywne wyniki testu RT-PCR. Taki test można wykonać na lotnisku bezpłatnie. Warto dodać, że niektóre osoby są zwolnione z przedstawiania wyniku testu. Są to , którzy przyjęli pełny cykl szczepionek przeciwko koronawirusowi i upłynęło przynajmniej 14 dni od czasu przyjęcia drugiej dawki szczepionki Moderna, Pfizer i AstraZeneca. Jak widać obecnie nie ma poważnych problemów z podróżowaniem po świecie.

Sprawdź jaka będzie Prognoza pogody na wakacje.

Komentarze
Udostępnij
Next Post

Kolejna erupcja Etny w tym roku

Jednym z największych w Europie, a zarazem najbardziej znanym wulkanem jest Etna, położona na wschodnim wybrzeżu Sycylii. Jest to ponadto jeden z najbardziej aktywnych wulkanów na świecie. Wulkan Etna powstał około 500 tys. lat temu, a jego wysokość wynosi 3340 m n.p.m. Po hawajskim Kilauea jest to drugi najbardziej aktywny […]

Odwiedź nas na Facebooku