Wielkanoc w lockdownie – co musimy wiedzieć?

ms

To już druga Wielkanoc w czasie pandemii koronawirusa, ale obecna sytuacja jest znacznie trudniejsza niż rok temu. Ponad 30 000 nowych zakażeń codziennie i kilkaset zgonów, skłoniły rząd do wprowadzenia lockdownu.

Co o jest lockdown?

Lockdown to termin angielski oznaczający ograniczenia swobód obywatelskich i działania gospodarki. Najczęściej wprowadza się go w przypadku szczególnych zagrożeń. Celem jest ograniczenie zagrożenia i jego rozprzestrzenianie się.

W przypadku pandemii koronawirusa lockdown, jako narzędzie walki z nim, stosowany jest przez wiele państw. Jego zakres może być bardzo różny, dlatego rozróżnia się lockdown:

  •  twardy,
  • miękki.

Twardy lockdown obejmuje największe restrykcje. Dotyczą one zakazu działalności całych branż lub wprowadzają ściśle określone ograniczenia reżimu sanitarnego.

W dużym stopniu dotykają także swobód obywatelskich. Najczęściej ograniczają one swobodę przemieszczania się, spotkań towarzyskich, organizowania zgromadzeń i uczestniczenia w nich. W niektórych krajach wprowadzana jest nawet godzina policyjna.

W przypadku lockdownu miękkiego ograniczenia są znacznie mniejsze. Całkowite zamknięcie dotyczy tylko niektórych branż, pozostałe mogą funkcjonować w określonym reżimie sanitarnym.

Ograniczenie swobód obywatelskich najczęściej ogranicza się do przymusu noszenia maseczek, spotkań rodzinnych oraz uczestniczenia w zgromadzeniach.

Lockdown rząd wprowadza nowe

O ile podczas pierwszej fali pandemii wprowadzenie twardego lockdownu spotkało się z dużym zrozumieniem ze strony społeczeństwa i przedsiębiorców, to kolejne chaotyczne i niekonsekwentne działania doprowadziły do spadku zaufania wobec dalszych działań rządu.

Niektóre z nich były zupełnie irracjonalne (zamykanie lasów), inne lekceważone przez prezydenta i członków rządu (ryba psuje się od głowy). Efektem było lekceważenie noszenia maseczek, obchodzenie obowiązujących obostrzeń.

Na efekty nie trzeba było długo czekać, jesienią przyszła druga fala pandemii, a teraz mamy trzecią, najgroźniejszą.

Trzecia fala pandemii z brutalnością ujawniła słabość polskiej służby zdrowia. Mimo zaangażowania lekarzy, pielęgniarek i całego personelu, nie są w stanie obsłużyć wszystkich pacjentów potrzebujących pomocy. Wszystkie siły i środki skierowane są na pacjentów covidowych, pozostali zostają pozostawieni sami sobie.

Rząd obawiając się całkowitej zapaści służby zdrowia wprowadził nowe obostrzenia obowiązujące od 27. 03. do 09.04. 2021 r.

Obchody Wielkanocy w Polsce 2021

Podobnie, jak poprzednie Święta Wielkanocne, również tegoroczne będziemy obchodzić w dużym zaostrzeniu. Choć lockdown jest nieco mniejszy, to jednak bardzo dotkliwy.
Całkowicie nadal zamknięte są całe branże takie jak siłownie, fitness kluby, gastronomia, dyskoteki, branża eventowa. Dodatkowo po zaledwie 2 tygodniach otwarcia zamknięto ponownie teatry, kina, koncerty, filharmonie. Niektóre z nich nawet nie zdążyły się otworzyć.

Dodatkowo zamknięto wszystkie zakłady fryzjerskie i kosmetyczne, baseny oraz obiekty sportowe (wyjątkiem są zawodnicy kadry narodowej).

Wszyscy uczniowie będą uczyć się zdalnie, dodatkowo zamknięte zostają żłobki i przedszkola, z wyjątkiem dzieci, których rodzice walczą z pandemią.

Zamknięte zostały także galerie i sklepy wielkopowierzchniowe przekraczające 2 000 m2, w pozostałych obowiązują limity osób. We wszystkich obowiązują maseczki i dezynfekcja rąk.

Kościoły ponownie nie zostaną całkowicie zamknięte, ale zwiększono obostrzenia, 1 osoba na 20 m2 i odległość 1,5 m.

Cmentarze na razie zostają otwarte, ale mogą zostać zamknięte w ostatniej chwili, podobnie jak w ubiegłym roku.

Skuteczność tych obostrzeń przyniesie efekty tylko wtedy, gdy do nich się dostosujemy lub będą skrupulatnie kontrolowane przez służby.

Komentarze
Udostępnij
Next Post

Pomoc psychiatryczna dla osób w każdym wieku

Psychiatra jest czasami jedynym sposobem na to, aby rozpocząć nowe życie. Wiele osób zapomina o tym, że pełne zdrowie psychiczne jest niezbędne do tego, aby czuć się dobrze i komfortowo. Wsparcie wykwalifikowanego psychiatry jest czasami jedynym sposobem na to, aby rozpocząć nowe życie. Wiele osób zapomina o tym, że pełne […]

Odwiedź nas na Facebooku