Yerba mate

ms

, napary oraz herbaty pochodzące z odległych zakątków świata coraz bardziej wypełniają półki sklepów ekologicznych czy zielarskich. Swą popularność zawdzięczają nie tylko wyrafinowanemu smakowi, ale przede wszystkim prozdrowotnym właściwościom. Jednym z odkryć ostatnich lat jest .

Czym jest yerba mate?

 

Yerba mate to niezwykły wywodzący się z Ameryki Południowej, która dzięki swym dobroczynnym właściwościom zyskuje popularność na całym świecie, również w Polsce. Yerba mate to zastępcza nazwa dla ostrokrzewu paragwajskiego. to roślina drzewiasta, która może osiągać nawet kilkanaście metrów wysokości, która w formie dzikiej występuje jedynie na pewnych obszarach Ameryki Południowej. Warto również dodać, że w ostatnich latach trwa intensywna hodowla tej rośliny. I choć hodowcy dbają o każdy najdrobniejszy szczegół, po to by nie stracić cennych właściwości yerba mate, to bez wątpienia roślina dziko rosnąca jest wciąż najbardziej pożądana przez konsumentów.

Dlaczego warto pić yerba mate?

Yerba mate jest niewątpliwie prawdziwą bombą witaminową, a jej dobroczynny wpływ na zdrowie znajduje odzwierciedlenie w wielu badaniach naukowych. Susz yerba mate ma właściwości pobudzające i orzeźwiające, dlatego z powodzeniem napój ten staje się skutecznym zamiennikiem kawy, zwiększając koncentrację, bystrość umysłu i utrzymując wysoki poziom energii witalnej w ciele.

Jest nośnikiem wielu cennych witamin i minerałów, wśród których można wymienić witaminę A, C, E oraz witaminy z grupy B, a także magnez, potas, sód, fosfor, żelazo czy mangan.
Yerba mate to napój często występujący w jadłospisie osób odchudzających się. Poprawia i usprawnia metabolizm oraz hamuje uczucie głodu. Zawiera dobroczynne antyoksydanty, wzmacnia odporność, a także działa przeciwzapalnie, przeciwgrzybiczo, przeciwwirusowo i antybakteryjnie, dlatego jest szczególnie polecana w sezonie infekcyjnym. Ponadto badania pokazują, że regularne spożywanie yerba mate ma właściwości przeciwnowotworowe, zmniejsza odkładanie się złego cholesterolu i korzystnie wpływa na poziom glukozy we krwi. Dzięki właściwościom moczopędnym zmniejsza objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego u kobiet (zapobiegając zatrzymywaniu wody w organizmie ) i jest bardzo korzystna w przypadku schorzeń dróg moczowych. Ma ona również właściwości poprawiające kondycję włosów, zębów i paznokci. Wspomaga pracę serca oraz nerek skutecznie oczyszczając krew z toksyn. Z uwagi na właściwości pobudzające yerba mate nie należy spożywać jej w nadmiarze. W szczególności ostrożność powinny zachować osoby z podwyższonym ciśnieniem. Trzeba również unikać parzenia yerba mate wieczorem, gdyż może ona zaburzać spokojny sen. Nie został zbadany też wpływ yerba mate na kobiety w ciąży, dlatego profilaktycznie nie zaleca się jej spożywania przez kobiety ciężarne.

Jak smakuje napar z ostrokrzewu paragwajskiego?

Napar z ostrokrzewu paragwajskiego ma bardzo charakterystyczny cierpki smak dlatego trudno go pomylić z innym naparem ziołowym (choć posmak ziół jest tu bardzo charakterystyczny). Dla osób, które nie przepadają za wyrazistym, cierpkim smakiem zalecana jest yerba mate z dodatkiem ziół i owoców (na przykład skórki cytrynowej czy pomarańczowej). Aromatyzowanie tego suszu nie wpływa w żaden sposób na jego właściwości zdrowotne, a pozwala na spożywanie go przez osoby, które nie tolerują intensywnych ziołowych smaków.

Jak parzyć i pić yerba mate?

Tradycja picia yerba mate sięga tysięcy lat i jej picie jest swojego rodzaju rytuałem. Aby prawidłowo zaparzyć ostrokrzew paragwajski należy przestrzegać kilku prostych zasad. Najważniejsza jest odpowiednia temperatura wody: optymalna temperatura to 70-80 stopni. Zbyt wysoka temperatura doprowadzi do sparzenia się suszu, co w konsekwencji przełoży się na jego gorzki smak. Ważne jest również odpowiednie naczynie (najlepiej wykonane z tykwy specjalnego drewna, ceramiki, metalu lub szkła) oraz specjalna rurka (zwana bombillą) filtrująca z sitkiem na końcu, która pozwala spijać samą esencję yerba mate. Nigdy nie zalewamy naczynia do pełna, gdyż po wypiciu kilku łyków można ponownie dolać gorącej wody, ciesząc się nie tylko pełnią smaku, ale również wszystkimi prozdrowotnymi właściwościami.

Komentarze
Udostępnij
Next Post

Limfodrenaż

Sposobów na wymodelowanie sylwetki jest wiele. Dzisiaj dieta, treningi… zaczynają być na stałe wpisywane w życie ludzi. Mamy coraz to większą świadomość wprowadzania koniecznych już w dzisiejszych czasach zmian w stylu życia. Dość popularne zaraz obok klubow fitness i siłowni stają się stacje zabiegowo-treningowe do których przypinamy Limfodrenaż. Limfodrenaż, co […]

Odwiedź nas na Facebooku