Zaburzenie obsesyjno kompulsywne

ms

Zaburzenia obsesyjno-kompulsywne należą do najczęstszych schorzeń psychicznych. Czym jest ta choroba i w jaki sposób utrudnia pacjentom życie? W jaki sposób leczy zaburzenia obsesyjno-kompulsywne?

Zaburzenie obsesyjno-kompulsywne jest z pewnością bardzo uciążliwe dla pacjenta. Dlatego też, nie powinno się bagatelizować problemu, ani liczyć, że sam się rozwiąże. Objawy zaburzenia wymagają pilnej konsultacji ze specjalistą.

Warto w tym miejscu wytłumaczyć, czym właściwie jest omawiane zaburzenie. Jak się ono objawia. Wydaje się, że najprościej byłoby stwierdzić, że jest to wewnętrzny przymus do wykonywania pewnych czynności. Psychiatra ma więc za zadanie pomóc pacjentowi pozbyć się tego przymusu. Warto jednak zauważyć, że jest to bardzo trudne.

Leczenie zaburzeń obsesyjno- kompulsywnych

Niewątpliwie, leczenie zaburzenia obsesyjno- kompulsywnego jest bardzo trudne. Wszystko z tego względu, iż przymus wykonywania pewnych czynności jest bardzo silny. Pacjent przykładowo wychodząc z domu wraca się nawet kilkanaście razy sprawdzając, czy na pewno zamknął drzwi. Wykonuje on również pewne rytuały, konkretne ruchy i czynności, ażeby poczuć spokój. Właśnie brak spokoju jest bowiem największym problemem pacjentów. Czują oni trudny do pojęcia lęk, jeśli nie wykonają określonej czynności.

Psychiatra po zdiagnozowaniu pacjenta z wyżej opisywanym zaburzeniem kieruje go przede wszystkim na psychoterapię. Nie sposób bowiem skutecznie leczyć zaburzenie obsesyjno-kompulsywne bez pomocy psychoterapeuty. Niemniej jednak, często wskazane jest również leczenie farmakologiczne.

Warto mieć na uwadze, iż psychiatra musi być wyczulony również na zaburzenia towarzyszące. Zaburzeniu obsesyjno-kompulsywnemu bardzo często towarzyszą również inne schorzenia. Wynikają one ze stałego poczucia lęku u pacjentów, jak również z frustracji jaka towarzyszy stałemu powtarzaniu tych samych czynności. Leczenie zaburzenia obsesyjno- kompulsywnego jest więc bardzo złożone i długotrwałe, gdyż często polega na leczeniu większej liczby zaburzeń.

Komentarze
Udostępnij
Next Post

Schizofrenia: przyczyny, objawy, leczenie

Schizofrenia to choroba ludzi młodych. Najczęściej pierwszy epizod choroby ( i naprawdę rzadko ostatni, choć czasami tak się dzieje), dotyka osoby po 20 roku życia. Zaczynają swoją dorosłość, zmierzają się z pierwszymi trudnymi sytuacjami w życiu prywatnym, miłosnym czy zawodowym, a stres z tym związany niejako wpływa na pojawienie się […]
schizofrenia

Odwiedź nas na Facebooku