Wszechobecne blachy aluminiowe

admin

często utożsamiane jest z glinem (w układzie okresowym – Al). Jednak to nie jest do końca prawda. Nazwa aluminium oznacza tylko taki glin, który może być wykorzystywany w przemyśle. Czyli jest on czysty technicznie. Aluminium to połyskujący metal, który ma szereg ciekawych cech. Sprawiają one, że jest to materiał niedrogi oraz powszechnie używany. Do najważniejszych z nich, należą: niemagnetyczność, sprężystość, kowalność oraz lekkość. Sprzedaje się je w różnych formach: płaskownikach, w arkuszach, prętach, taśmach, rurach itd. Dzięki temu wykorzystywane są w każdej dziedzinie życia.

Właściwości blach aluminiowych

Hurtownia metali nieżelaznych PK Met

Można podzielić je na dwa podstawowe rodzaje: aluminiowe wykonane z czystego metalu oraz takie, które wykonano ze stopu aluminium z innym metalem (np. miedzią, krzemem, manganem).
Blachy z aluminium niestopowego (te, które w 99,5% składają się z glinu) mają wysoką przewodność elektryczną oraz cieplną, są odporne na korozję, czyli nie rdzewieją. Wykorzystuje się je w przemyśle spożywczym (np. puszki do napojów), w gospodarstwach domowych (np. do produkcji garnków). Ponadto używa się ich w przemyśle energetycznym, chemicznym, a nawet budownictwie.
Blachy stopowe mają szereg charakterystycznych cech, które są uzależnione od ich dokładnego składu, czyli ilości i rodzaju domieszek. Znajdują bardzo szerokie zastosowanie. Mogą być wykorzystywane do produkcji samochodów (zmniejszanie masy pojazdu), drzwi, sprzętów AGD, do produkcji masztów, elementów konstrukcji maszyn, czy w dekarstwie. Zawdzięczają ten fakt dużej wytrzymałości i podatności na obróbkę plastyczną.

Specyficzne rodzaje

Można wyróżnić pewne szczególne rodzaje blach. Najbardziej charakterystyczne i najczęściej wykorzystywane, to . Blachy te posiadają tłoczenia – np. w kształcie łezki lub ziarna ryżu, które zdecydowanie zwiększają wytrzymałość samej blachy. Są odporne na korozje, pozwalają się giąć i bez problemu można je spawać. Dzięki temu, blachy te wykorzystuje się w transporcie i w przemyśle ciężkim. Dodatkowo tłoczenia pełnią funkcje dekoracyjne. Są pięknym elementem, wykorzystywanym przez projektantów do ozdabiania ścian.
to blachy do zadań specjalnych. Wykorzystuje się je głównie do tworzenia pokryć dachowych – bo są odporne na korozję wywołaną czynnikami atmosferycznymi. Można również używać ich do tworzenia specjalnych blach kominkowych. Mają bardzo szerokie zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu.

Komentarze
Next Post

Profile aluminiowe w zastosowaniu

Istnieje bardzo wiele zastosowań dla profili aluminiowych. Stosowane w nowoczesnym budownictwie profile aluminiowe stopniowo wypierają inne metalowe elementy, co wynika z atrakcyjnej ceny, wytrzymałości, mniejszej masy oraz łatwiejszej obróbki w warunkach budowlanych. Obecnie profile aluminiowe stosowane są zarówno w budownictwie, wykańczaniu wnętrz, jak i w budowie maszyn. Mogą one służyć […]

Odwiedź nas na Facebooku